Bądź piękna na przekór pogodzie


16 grudnia 2015
Jak dbać o cerę zimą

Z dnia na dzień powietrze staje się coraz chłodniejsze, pojawiają się przymrozki, deszcz oraz zimny wiatr, które mogą podrażniać i wysuszać skórę. Co robić, aby tego uniknąć?

Twarz oraz dłonie wystawione na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych wymagają szczególnej troski. Dlatego warto sięgnąć po produkty, które zarówno wyrównają poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry, jak i ochronią ją dzięki zawartości pantenolu czy witamin.

Przy niższych temperaturach lub podczas wyjazdów narciarskich zalecane jest stosowanie kremów ochronnych (Cold-Cream), oczywiście z filtrami UVA i UVB.

Jeżeli jesteś posiadaczką cery naczynkowej szczególnie zadbaj o jej ochronę, ponieważ jest ona bardziej narażona na podrażnienia. Pod wpływem stale zmieniającej się temperatury naczynka mogą się rozszerzać powodując powstanie nieestetycznych zaczerwienień. Pamiętaj, aby do pielęgnacji stosować tylko preparaty dedykowane cerze naczynkowej.

Do oczyszczania skóry stosuj preparaty o neutralnym pH, które pomogą odbudować ochronną, lipidową warstwę skóry. Doskonale do tego celu nadają się płyny micelarne, które nie tylko delikatnie oczyszczą Twoją cerę, ale również nawilżą ją.

Dłonie, które często stają się szorstkie, suche i zaczerwienione, należy często nawilżać. W ciągu dnia stosuj kremy o lekkiej, nietłustej konsystencji, przed snem wybieraj te bardziej tłuste. Dodatkowo regularna aplikacja kremu stanowi swojego rodzaju masaż, który zwiększa ukrwienie skóry i sprawia, że staje się bardziej elastyczna.

Chłód i zimny wiatr nie sprzyja również wrażliwym i delikatnym ustom, które łatwo ulegają przesuszeniu stając się spierzchnięte i popękane. By pozostały kuszące zawsze miej pod ręką nawilżającą pomadkę, najlepiej z filtrem UV.

Bardzo ważne, aby pamiętać o skórze całego ciała, a nie tylko o twarzy i dłoniach. Szczególną uwagę poświęć szyi i dekoltowi. Ciało pielęgnuj emolientami, które dostępne są w formie żeli, płynów do kąpieli, emulsji i balsamów.

Jesień i zima to trudny czas także dla włosów. Zimne powietrze na zewnątrz i przesuszone w ogrzewanych pomieszczeniach sprawiają, że skóra głowy broni się wydzielając większą ilość sebum, doskonałego podłoża do rozwoju grzybów i drobnoustrojów. Dlatego w chłodne dni łupież atakuje ze wzmożoną siłą. W jego leczeniu pomogą szampony przeciwgrzybicze i przeciwłupieżowe. Zawarte w nich substancje czynne pozwolą znowu cieszyć się zdrowymi włosami.

Sezon jesienno-zimowy to także czas wzmożonych zachorowań na wszawicę, szczególnie wśród dzieci. Jest to związane z sezonem na noszenie kurtek, czapek i szalików, które często przechowywane są we wspólnych szatniach lub pożyczane przez kolegów, a to sprzyja zakażeniom.

W przypadku zauważenia wszy lub ich jaj we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty. Ważne jest, aby kuracji poddali się wszyscy domownicy.


Przeczytaj również