Kiedy dusza choruje


19 lutego 2016
Dzień Depresji

Przygnębienie, apatia i brak energii. Znasz to? Mogą to być objawy chwilowej chandry. Jednak bądź czujny, ponieważ może się okazać, że to początki depresji.

Zimowa aura oraz niedobór światła słonecznego sprzyja pogorszeniu się nastroju. Aby „nie dać się” chandrze jak najwięcej korzystaj z dziennego światła. Możesz również sięgnąć po słońce
w pigułce, czyli witaminę D. Nie tylko pomoże w poprawie nastroju, ale również zwiększy Twoją odporność.
Cenną pomoc stanowią również preparaty z lecytyną, które pobudzając pracę układu nerwowego, pomagają w stanach depresyjnych i wzmacniają koncentrację.
Nie zapomnij również o magnezie. Jego niedobór sprawia, że jesteśmy drażliwi, bardziej skłonni do płaczu oraz psychicznie wyczerpani.
Gdy stan przygnębienia się przedłuża, a w naszą codzienność wkrada się bezsens i pustka mogą to być pierwsze objawy depresji. Szacuje się, że choroba ta dotyka od 6 do 17% populacji, a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku będzie ona drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata. Dlatego jeżeli w Twojej rodzinie pojawiły się przypadki depresji, jesteś narażony na przewlekły stres lub borykasz się z zaburzeniami  hormonalnymi nie lekceważ objawów. Nieleczona depresja może się utrzymać nawet latami i prowadzić do chorób układu krążenia, a nawet prób samobójczych.


Przeczytaj również