Światowy Dzień Uśmiechu


2 października 2015
Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu to świetna okazja do tego, aby pomimo codziennego zabiegania, zapracowania i frustracji uwolnić swój uśmiech.
Co roku, w pierwszy piątek października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. To świetna okazja do tego, aby pomimo codziennego zabiegania, zapracowania i frustracji uwolnić swój uśmiech. W końcu nie od wczoraj wiadomo, że śmiech nie tylko poprawia nasz nastrój, ale wpływa również pozytywnie na nasze zdrowie. Dodatkowo promienny uśmiech znaczy często więcej, niż modny strój i dopracowany makijaż.

Dlatego tak ważna jest, aby o niego dbać już od pierwszych dni życia. Jak to zrobić prawidłowo? Ekspert marki Jordan lek.dent. Paulina Wojas wyjaśniaChociaż niemowlak nie ma jeszcze zębów, należy pielęgnować jego wały dziąsłowe. Po każdym karmieniu, w miarę możliwości powinno się przemywać jamę ustną dziecka nawiniętym na palec jałowym gazikiem, zwilżonym w przegotowanej wodzie bądź rumianku. Dzięki tym zabiegom nie tylko usuniemy bakterie z jamy ustnej, ale także oswoimy malucha z czynnościami higienicznymi, dzięki czemu łatwiej będzie mu się przyzwyczaić do szczotkowania w późniejszym czasie. W momencie pojawienia się pierwszych zębów, warto wybrać specjalistyczną szczoteczkę dla dzieci w wieku 0-2 lata, taką jak Jordan Step by Step, która posiada dodatkowo gryzak masujący dziąsła malucha.

Zdrowa dieta to kolejny element dbania o zdrowie zębów. Twarde i zachęcające do żucia pokarmy podawane po pojawieniu się ząbków ułatwiają prawidłowe kształtowanie się zgryzu i pobudzają do wzrostu kości szczęk. Stałe przyjmowanie posiłków np. co 4 h pozwala ograniczyć kontakt pokarmów z powierzchnią zębów. W diecie należy pamiętać o pełnowartościowym białku – jego braki w trakcie rozwoju tkanek zęba, mogą powodować zniekształcenia zębów oraz zaburzyć prawidłowy wzorzec wyrzynania. Conajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej także po głównych posiłkach należy delikatnie umyć ząbki malucha. Szczoteczki Step by Step marki Jordan, dzięki wskaźnikowi pasty pozwalają odmierzyć odpowiednią jej ilość, a kolorowy wygląd zachęca dziecko do szczotkowania i potraktowania mycia zębów jako zabawy.

Bardzo ważna jest także pierwsza wizyta u dentysty. Warto wybrać się na nią około 18 miesiąca życia, nie tylko po to, aby dentysta skontrolował stan ząbków i dziąseł ale głównie w celu ukształtowania pozytywnego nastawienia dziecka do gabinetu stomatologicznego, personelu, zabiegów. Jest to także dobra okazja do edukacji rodziców w zakresie dietetycznych i higienicznych zaleceń dla dziecka oraz profilaktyki. Jak często należy odwiedzać dentystę? Częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa jest indywidualna dla każdego pacjenta, uzależniona od ryzyka próchnicy – mówi Paulina Wojas – U wszystkich dzieci powinno się oszacować takie ryzyko choroby próchnicowej, które opiera się na dotychczasowej historii próchnicy, obecnym stanie uzębienia, wywiadzie rodzinnym, analizie diety oraz higieny jamy ustnej, a także towarzyszących schorzeniach ogólnych.


Przeczytaj również